Elitekoordinator Christoffer Petersen har forhåndsudtaget otte spillere i hver af de fem rækker til Danmark Top 12.

De fire resterende pladser i hver række fordeles via kval. Top 12, som afvikles den 25. – 26. januar i Ørum (10 km øst for Viborg). Det er lokalunionerne der udtager spillere dertil.

 

Der er som udgangspunkt udtaget på baggrund af spillernes ratingtal, dog er følgende spillere rykket en aldersklasse op:

Andreas Dilling som deltager i Herre Junior

Peter Svenningsen som deltager i Drenge

Sophie Walløe som deltager i Dame U21/Junior

 

Efter ansøgning jf. konceptet er der dispenseret for at have spillet minimum 8 kampe for følgende spillere:

Anders Lind, Brønshøj (Herre Junior)

Andreas Hjortskov, Brønshøj (Yngre Drenge)

Stefanie Christensen, København (Dame U21/Junior)

 

Hvis der kommer afbud fra en af de 8 forhåndsudtagene spillere inden Kval Top, bliver denne spiller erstattet af en reserve jf. nedennævnte reserverækkefølge.

 

Vær opmærksom på at udtagelsen jf. konceptet kun er offentliggjort på dbtu.dk.

I starten af det nye år vil der komme yderligere information om overnatningsmuligheder m.m. Hold derfor øje med dbtu.dk.

Yngre drenge-spilleren Peter Svenningsen fra Virum/Sorgenfri er klar til at prøve kræfter i drenge-rækken ved Top 12.

 

Herunder kan ses de 40 foreløbige deltagere ved Danmark Top 12…

 

DAME U21/DAME JUNIOR
Song Han, B 75

Ren Shiping, Holme Olstrup

Stefanie Christensen, Københavns BTK

Nicoline Koefoed, Hasle

Sophie Walløe, Ballerup

Sofie Egeholt Bang, Ballerup

Malene Kaag, Sisu/MBK

Patricia L. Jensen, Brøndby

Reserve:

1. Mette Skjoldager Hansen, Roskilde

 

HERRE JUNIOR
Claus Schou Nielsen, Roskilde

Tobias Rasmussen, Amager

Andreas Dilling, Roskilde

Anders Lind, Brønshøj

Kasper Rasmussen, Amager

Jakob Hansen, Københavns BTK

Marc Kynde, Københavns BTK

Thomas Hansen, Københavns BTK 

Reserver:

1. Jeppe Spottog, Holme Olstrup

2. Rasmus Storkehave, Københavns BTK

3. Mikkel Klint Stuhr, Brøndby

4. Kasper Furbo, Københavns BTK

 

PIGE/YNGRE PIGE
Anisha Iyer, Greve

Kornelia Jönsson, Hasle

Louise Foldoy Steffens, Kildeskoven

Tone Juhl Pedersen, Søhøjlandet

Line Tækker Tarbensen, Esbjerg

Louise Andersen, Ribe

Emmelie Mogensen, Knudsker

Camilla Puggaard, Esbjerg

Reserver:

1. Frederikke Buhl, Viborg

2. Melissa Larsen, Nørreå

3. Sara Andersson, Firehøje IF

4. Mie Schou Salhauge, Smørum

DRENGE

Rasmus K. Mikkelsen, Sisu/MBK

Thor B. Christensen, Ballerup

Christian Gullberg-Hansen, Roskilde

Anton Christopher Jensen, Roskilde

Lukas Munk, BBB

Peter Svenningsen, Virum

Peter Trans, Hillerød

Casper Bonde Rasmussen, BBB

Reserver:

1. Simon Kyhn, Ribe

2. Sune Christian Petersen, Esbjerg

3. Rasmus Ekdahl, Slagelse

 

 

YNGRE DRENGE

Benjamin Karl Nielsen, Amager

Andreas Hjortskov, Brønshøj

Kristian Ulrik Tvermoes, Kildeskoven

Jeppe Lunde, OB

Lukas Bonderup, OB

Jens Klein-Døssing, OB

Magnus Spottog, Holme Olstrup

Daniel Simonsen, Hillerød

Reserver: 

1. Mickey Elsborg, Daugård IF

2. Bjarke Krog, Brønderslev

3. Mikkel Emborg, Greve

4. Lucas Bonde Christensen, Roskilde

 

 

Forfatter: Carsten Egeholt
Kontaktperson tlf.: 43 26 21 12
Kontaktperson e-mail: gitte.hvid@dbtu.dk