Ungdoms Top 12

Dato: 
20.03.2017

- afbud i yngre pige/pige-rækken ved ungdoms Top 12 i Bjerringbro den 1.- 2. april 2017.

På billedet ses Xenia Rindom og Martin Lund Nielsen ved DM senior i Hjørring tidligere på måneden. Foto: B 75.

Xenia Rindom, B 75 har meldt afbud til yngre pige/pige-rækken ved ungdoms Top 12, hvilket betyder, at Amilie Ipsen, Helsingør hermed indkaldes.

Der spilles desuden en uofficiel puslinge-række ved stævnet, der afvikles som en invitationsrække. Nærmere information fås hos Lars-Henrik Sloth på tlf.: 60 66 77 00 og mail: lhsloth@post.tele.dk

Herunder kan du se de 60 spillere, der i 2017 er kvalificeret til ungdoms Top 12:

DAME U21/JUNIOR

Sophie Walløe, Brønshøj
Nicoline Koefoed, Hasle
Sofie Egeholt Bang, København
Kornelia Jönsson, Hasle
Line Tækker Tarbensen, Esbjerg
Anisha Iyer, Greve
Louise Jakobsen, Greve

Thea Amalie Nielsen, Silkeborg
Louise Foldøy Steffens, Brønshøj
Tone Juhl Pedersen, Silkeborg
Emmelie Mogensen, Knudsker
Laura Lilholt, Viborg

Reserver:
1. Louise Andersen, Ribe
2. Mia Dong, Virum

PIGE/YNGRE PIGE
Annie Hedlund, Hasle
Jocefina Haagensen, Hvidovre
Mie Schou Salhauge, Hvidovre
Sally Maribo, Rønde
Laura Schyberg, Hillerød
Ida Bønding Schøsler, København
Agnete Kranker, Brønderslev
Cecilie Andersen, Sjørring
Maria B.H. Andersen, Daugård
Josephine R. Christensen, Midtjyl.
Ann-Christine Rosager, Hvidovre

Amalie Ipsen, Helsingør
Reserver:
1. Sia Mann Sinding, Rønde
(Xenia Rindom, B 75 - afbud)

HERRE JUNIOR
Rasmus K. Mikkelsen, Viby
Thor B. Christensen, Brønshøj
Peter Svenningsen, Hillerød
Martin Buch Andersen, Virum
Peter Trans, Hillerød
Anton Christopher Jensen, Rosk.
Marius Dam, Viby

Simon Kyhn, Ribe
Benjamin Karl Nielsen, Amager
Lukas Bonderup, OB
Nicolai Christoffersen, Roskilde
Jens Klein-Døssing, OB

Reserver:
1. Simon Larsen, Silkeborg
2. Victor Amstrup, Silkeborg

DRENGE
Daniel Simonsen, Hillerød
Mikkel Emborg, Brønshøj
Theo Dyekjær, Virum
Niels-Anton Tybirk Le Marc, Viby
Anders Reutzer Sørensen, Kbh.
Oscar Hovmøller, Sisu/MBK
Emil Lynge Sørensen, Amager
Magnus Kaas Thomsen, Hvid.
Emil Friis Hansen, Brøndby
Matias Larsen, Silkeborg
Albert Borg Harrild, København
Felipe Matarese, Hillerød

Reserver:
1. Lasse Mørch, Sisu/MBK
2. Nicklas Boldt Hansen, Greve

YNGRE DRENGE
Cristian David Hold, Silkeborg
Alexander Sønd. Hansen, Hillerød
Noah T. Hvid, OB
William Beck, Hillerød
Carl Køngerskov, Hillerød
Thorbjørn M. Weichert, Hvidovre
Asbjørn Thomsen, OB
Alexander Attrup Mejer, Hillerød
Anton Dong, Virum
Viktor Oksfeldt, Viby
Mikkel Papsø, Silkeborg
Jacob Laursen, Brønderslev

Reserver:
1. Jonatan Feddersen, Ribe
(David Lund Heinig, Amager - afbud)


På billedet tjekkes et bat ved ungdoms DM i 2016. Battet skal være 100 % i orden, når man deltager i ungdoms Top 12. Foto: Kim Holm Pedersen.

Forfatter: 
Carsten Egeholt
Kontaktperson tlf.: 
27 26 06 09
Kontaktperson e-mail: